Kosmetyki

Kosmetyki powodujące podrażnienia

Kosmetyki powodujące podrażnienia

Dane pokazują, że zaledwie dwie dekady temu 15% przypadków kontaktowego zapalenia skóry było spowodowanych przez kosmetyki. Obecnie liczba ta uległa podwojeniu. Oznacza to, że kosmetyki mogą podrażniać skórę, a ich powszechne stosowanie nasiliło ten problem.

Szacuje się, że przemysł kosmetyczny wykorzystuje w produkcji swoich wyrobów około 8000 pierwiastków. Przy takiej objętości jest oczywiste, że jeden lub więcej z tych składników kosmetycznych może podrażniać skórę, ale nie jest łatwo wykryć, które z nich działają na konkretną osobę. Kosmetyki mogą podrażniać skórę lub wywoływać reakcje alergiczne. Są to dwa różne procesy. Podrażnienie objawia się głównie zaczerwienieniem i stanem zapalnym. Z kolei w reakcji alergicznej występuje swędzenie, kłucie, pieczenie i często pęcherze.

Oczywiste jest, że kosmetyki mogą podrażniać skórę. Przypomnijmy, że skóra jest największym organem ciała i stanowi również drogę penetracji dla wielu środków chemicznych. W terminologii technicznej niepożądana reakcja na jakiś element lub składnik nazywana jest kontaktowym zapaleniem skóry. Może to mieć charakter podrażnieniowy lub alergiczny.

Kosmetyki dla kobiet i mężczyzn

Nie ma kosmetyku, który jest w 100% bezpieczny. Wszystkie kosmetyki mogą w mniejszym lub większym stopniu podrażniać skórę. Należą do nich mydła do codziennego użytku i pianki do golenia dla mężczyzn, a nie tylko kosmetyki do makijażu. Podobnie, nikt nie jest wolny od cierpienia z powodu kontaktowego zapalenia skóry spowodowanego używaniem kosmetyków. Oczywiście, osoby z atopową skórą są bardziej podatne na to zjawisko. Podobnie jest z osobami, u których w przeszłości występował nieżyt nosa lub alergiczne zapalenie spojówek.

Perfumy i konserwanty są odpowiedzialne za większość podrażnień i alergii skórnych. Ustalono, że następujące związki kosmetyczne mogą najczęściej podrażniać skórę:

Amoniak. Jest on obecny głównie w farbach do włosów i produktach używanych do trwałej ondulacji. Powoduje podrażnienia lub reakcję alergiczną.

Siarczan. Jest to składnik wielu szamponów. Ważne jest, aby sprawdzić etykietę szamponu, jeśli po jego użyciu odczuwasz suchość lub swędzenie skóry głowy.

Barwniki do cieni do powiek. Ich działanie objawia się zaczerwienieniem, stanem zapalnym oczu, a nawet łzawieniem.

Retinol. Jest to główny składnik wielu kremów przeciwzmarszczkowych. U niektórych osób powoduje podrażnienia i suchość skóry.

Kwas salicylowy. Znajduje się on głównie w kremach przeciw wypryskom. W niektórych przypadkach nie tylko powiększa wypryski, ale także powoduje dodatkowe podrażnienia.

Kwas glikolowy. Czasami powoduje zaczerwienienie, suchość lub pieczenie. Znajduje się on głównie w produktach złuszczających. W takich przypadkach lepiej jest stosować produkty z kwasem mlekowym.

Substancje zapachowe. Wielokrotnie są one związane z podrażnieniami skóry.

Aluminium i toluen. Dezodoranty zawierające aluminium były często kojarzone z podrażnieniami skóry. Podobnie jak lakiery do paznokci zawierające toluen, formaldehyd lub DBP.