Naturalne składniki

Co się stanie z Twoim ciałem, jeśli przejdziesz na dietę jojo?

Co się stanie z Twoim ciałem, jeśli przejdziesz na dietę jojo?

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś schudnąć, wiesz, że istnieją dziesiątki diet, które obiecują szybkie rezultaty. Jednak przejście na zbyt restrykcyjną dietę zwykle powoduje szybką utratę wagi, a następnie jej odzyskanie po powrocie do normalnego odżywiania. Przejście na inną dietę tylko po to, by zacząć wszystko od nowa, nazywane jest „jo-jo dietingiem”. 

Nie można mówić o skutecznej diecie, gdy traci się dużo kilogramów, a potem znów się je przybiera. Jeśli jedzenie, które spożywasz, nie jest czymś, z czym możesz żyć na co dzień, prawdopodobnie nie przyniesie to efektów na dłuższą metę…. Poza tym, że jest nieskuteczne, diety typu „jo-jo” mogą powodować szkody psychiczne i fizyczne, z których część jest trwała. Poniżej omówimy, jak ta dieta może wpłynąć na organizm.

Twoje mięśnie.

Z racji tego, że osoby stosujące dietę jojo mają tendencję do szybkiego chudnięcia, zazwyczaj wraz z tłuszczem tracą mięśnie, nawet jeśli ćwiczą. Z drugiej jednak strony, kiedy osoby stosujące dietę wracają do normalnego odżywiania i zaczynają odzyskiwać wagę, odzyskują jedynie tłuszcz.

Dlaczego jest to zła wiadomość? Poza mniej idealną sylwetką oznacza to, że przy następnej próbie odchudzania będzie to prawdopodobnie o wiele trudniejsze, ponieważ organizm ma teraz mniej mięśni do spalania tłuszczu. Osoby stosujące dietę jo-jo mają zwykle mniejszą masę i siłę mięśni niż osoby, które jej nie stosują.

Twój układ trawienny.

W przypadku diety jo-jo zazwyczaj obserwuje się, że w okresie poprawy ludzie przejadają się. Powoduje to problemy trawienne, takie jak refluks, ból brzucha, a nawet okresowe zaparcia lub biegunki, w zależności od spożywanych pokarmów i ich ilości. Okresy objadania się są również silnie związane z takimi schorzeniami, jak choroba refluksowa przełyku i zespół jelita drażliwego, co może prowadzić do dalszych okresów ograniczania jedzenia w celu złagodzenia bolesnych objawów lub zaostrzenia choroby, które kontynuują szkodliwy cykl ograniczania i objadania się, a w przyszłości mogą prowadzić do jeszcze większych problemów żołądkowych.

Dieta może sprawić, że staniesz się marudny, zestresowany, niespokojny i przygnębiony, i to nie tylko ze względu na efekt społeczny poczucia, że nie możesz wyjść na kolację lub zjeść tego, na co masz ochotę, ale dlatego, że dieta wpływa na system komunikacji między jelitami a mózgiem.

Dbając o swoje zdrowie, nie zapominaj też o pięknej cerze i zdrowej skórze, o której szczegółowo piszemy na https://twarz.pl.

Zdrowie jelit.

Diety typu „jo-jo” mogą z czasem przyczynić się do powstania przewlekłego stanu zapalnego, a to z kolei wpływa na zdrowie mózgu i jelit. Mikrobiom jelitowy odgrywa ważną rolę w produkcji serotoniny, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za regulację apetytu, nastroju, zachowania i snu. Jednak wszelkiego rodzaju restrykcje dietetyczne mogą niebezpiecznie wymknąć się mikrobiomowi jelitowemu spod kontroli, zaburzając produkcję serotoniny i innych ważnych hormonów. Diety typu fad zazwyczaj eliminują jedną lub więcej grup pokarmów, co jest dość poważne…. Jelita potrzebują różnorodnych źródeł pożywienia, a kiedy tracimy tę różnorodność, dobre bakterie nie mają pożywienia, którego potrzebują do utrzymania się przy życiu i zaczynają wymierać. Gdy mikrobiom jelitowy jest zubożony, może ucierpieć samopoczucie.

Twoje serce.

Ten rodzaj diety może spowodować spustoszenie w sercu. Utrata wagi wpływa na wiele funkcji organizmu, w tym na tętno, ciśnienie krwi, poziom cukru i lipidów we krwi. Jednak okresy utraty i przybierania na wadze mogą powodować gwałtowne wahania wszystkich tych parametrów, wywierając nacisk na cały układ sercowo-naczyniowy.

Twoja samoocena.

Mimo że nie jest to część ciała, warto o niej wspomnieć. Psychologiczne skutki stosowania diety typu „jo-jo” mogą być szczególnie szkodliwe i często są pomijane. Diety typu „jo-jo” często wiążą się z poczuciem porażki. Zdecydowana większość ludzi nie doświadcza długotrwałej utraty wagi z powodu częstego stosowania diety jo-jo, a kiedy waga powraca, poczucie własnej wartości może gwałtownie wzrosnąć. Prowadzi to do „kaskadowego efektu” negatywnego nastawienia, co faktycznie ma wpływ na ogólny stan zdrowia.

Podsumowanie.

Osoby te w końcu unikają profilaktyki zdrowotnej, co może zwiększyć ogólne ryzyko utraty zdrowia, jeśli nie są objęte opieką. Rozwiązanie? Zamiast przechodzić od jednej diety do drugiej, przyjmij zdrowsze nawyki, których możesz się trzymać, aby pomóc sobie schudnąć i utrzymać wagę. Warto również porozmawiać z profesjonalistą, np. dietetykiem i/lub trenerem personalnym, aby opracować zdrowy, zrównoważony plan odżywiania i ćwiczeń, który będzie odpowiadał potrzebom danej osoby.