Kosmetyki

Czy gliceryna kosmetyczna jest korzystna dla Twojego zdrowia?

Czy gliceryna kosmetyczna jest korzystna dla Twojego zdrowia?

Gliceryna kosmetyczna jest wartościowa czy jednak szkodliwa?

Gliceryna – Glicerol – organiczny związek chemiczny z grupy cukroli. Najprostszy trwały alkohol trójwodorotlenowy. Na pierwszy rzut oka wygląda jak syrop. Bezbarwna, gęsta, ciecz.

Gliceryna kosmetyczna – co warto wiedzieć?

Kontrowersyjna, przez wielu uważana za szkodliwą i pogarszającą stan skóry, a jednak wciąż pojawia się na jednym z pierwszych pozycji na etykiecie ze składem większości produktów kosmetycznych. W przemyśle kosmetycznym stosuje się glicerynę naturalną, lub syntetyczną.

Naturalną uzyskuje się z tłuszczów roślinnych, najczęściej palmowego, lub kokosowego. Kiedyś stosowano również glicerynę pochodzenia zwierzęcego. Syntetyczna zaś, to propylen, pozyskany z benzyny. Jest bardzo tania, zapewne głównie dlatego zyskała tak dużą popularność, aczkolwiek warto zacząć wymieniać jej działanie na skórę. Gliceryna w działaniu przypomina NMF- naturalny czynnik nawilżający, który utrzymuje prawidłowy poziom nawilżenia skóry. Działa jak płaszcz ochronny, który zapobiega nadmiernemu odparowaniu wody, zarazem absorbując wilgoć z otoczenia i z głębszych warstw skóry. Gliceryna wnika w przestrzenie międzykomórkowe i nawilża przez 24 godziny, intensywnie pobudza tkanki do procesu gojenia, łagodzi i wykazuje działanie bakteriobójcze. Świetnie sprawdza się przy leczeniu chorób skórnych takich jak atopowe zapalenie skóry, czy łuszczyca.

W pierwszym przypadku gliceryna łagodzi wysuszenie, świąd i zregeneruje uszkodzoną barierę ochronną naskórka. W przypadku łuszczycy, długotrwałe nawilżenie ukoi osłabioną i nadreaktywną skórę. Stanowi doskonałą bazę do produkcji wielu kosmetyków. Zapobiega efektowi „rolowania się” kosmetyku, przedłuża jego trwałość, jest świetnym emulgatorem, łączy składniki zapobiegając rozwarstwianiu się kremów i balsamów. Jest idealna do cery dojrzałej, nawilża i uelastycznia. Łagodzi podrażnienia i spierzchnięcia, dlatego kremy z gliceryną w składzie będą świetnie sprawdzały się zimą, zapewniając zabezpieczenie przed mrozem i wiatrem. Wykazuje także korzystne działanie na włosy, wzmacnia je, nadaje blask i wygładza końcówki. Skoro już wymieniłam tyle zalet, skąd ta zła opinia? Otóż szczegół tkwi w stężeniu alkoholu trójwodorotlenowego. Optymalny jego poziom to 10-15% – wtedy gliceryna działa najbardziej korzystnie na naszą skórę. Powyżej tych wartości zaczyna wykazywać działanie odkażające i przesuszające.

Więcej artykułów o kosmetykach, ale też o modzie i zdrowiu fizycznym oraz psychicznym, znajdziesz w serwisie https://www.interesujace.pl/.

Podsumowanie artykułu o glicerynie kosmetycznej

W tym przypadku cery wrażliwe reagować będą uczuleniami, a cery trądzikowe uaktywnią się. Również warto wspomnieć, iż duża zawartość gliceryny w kosmetyku skutkuje lepkością i trudnościami z wchłonięciem. Tego typu kosmetyki mogą być komedogenne, czyli zapychające pory, a to powoduje powstawanie zaskórników. Po przeanalizowaniu za i przeciw wniosek nasuwa się sam. Na prawdę bardzo istotną czynnością, przy wyborze kosmetyku, jest dokładne przeanalizowanie jego składu. Bowiem gliceryna wykorzystana mądrze jest rozwiązaniem na wiele ludzkich dolegliwości, wszystko leży w rękach producentów kosmetyków.