Kosmetyki

Jak wybrać odpowiedni krem przeciwsłoneczny SPF?

Jak wybrać odpowiedni krem przeciwsłoneczny SPF?

SPF, czyli Sun Protection Factor, to czas, przez jaki filtr przeciwsłoneczny chroni skórę przed oparzeniami słonecznymi.  Współczynnik ochrony przeciwsłonecznej zwielokrotnia naturalną zdolność Twojej skóry do obrony przed promieniami słonecznymi. Oznacza to, że będziesz mógł dłużej przebywać na słońcu przed pojawieniem się rumienia lub zaczerwienienia poprzedzającego oparzenie słoneczne.

Jeśli Twoja skóra zwykle czerwieni się po 15 minutach spędzonych na słońcu bez ochrony i używasz kremu z filtrem SPF 15, czas ten zostanie pomnożony przez liczbę współczynnika. Innymi słowy, 15 minut razy 15 da czas ochrony około 225 minut. Wybór SPF zależy od wielu czynników, między innymi:

1. Typu skóry

Według Światowej Organizacji Zdrowia, według skali Fitzpatricka istnieje 6 fototypów skóry, od skóry jasnej do bardzo ciemnną. Im jaśniejsza skóra, tym wyższy powinien być SPF, aby ją chronić. Jeśli natomiast Twoja skóra jest ciemna, masz więcej naturalnej ochrony przed słońcem, więc nie potrzebujesz tak wysokiego SPF. Czy znasz wszystkie zalety stosowania kremów SPF? Sprawdź: https://stylea.pl/zdrowa-i-piekna-cera-dzieki-filtrom-spf-do-twarzy

2. Rodzaj skóry w zależności od jej właściwości fizykochemicznych

Nie wszystkie typy skóry są takie same. Dlatego nie wszystkie filtry przeciwsłoneczne i SPF są korzystne dla niektórych typów skóry. Jeśli Twoja twarz jest trądzikowa, zaleca się stosowanie żelowego kremu przeciwsłonecznego o SPF wyższym niż 30. Jeśli Twoja skóra jest normalna, możesz stosować SPF 15.

3. Gdzie idziesz i w co jesteś ubrana

Jeśli wybierasz się na plażę i będziesz wystawiona na działanie słońca przez dłuższy czas, użyj SPF 50+. Jeśli będziesz przebywać w pochmurnym mieście lub lesie, SPF 15 wystarczy, jeśli założysz ubranie zakrywające kończyny i kapelusz.

Czy najlepsze filtry przeciwsłoneczne mają więcej niż 30 SPF?

Odpowiedź brzmi: nie. Jak logicznie wskazują liczby, im wyższy SPF, tym większa ochrona, ale jest to względne. Ważne jest, abyś wiedziała, jak prawidłowo zastosować produkt. Badanie przeprowadzone przez Universidad Nacional Agraria La Molina (Peru) twierdzi, że filtry przeciwsłoneczne 50+ wykazują prawie takie same wyniki jak filtry o niższym SPF.

Wybór odpowiedniego SPF powinien odpowiadać właściwościom Twojej skóry. Możesz zastosować filtr przeciwsłoneczny do twarzy o SPF 30 i filtr przeciwsłoneczny w sprayu do ciała o SPF 15, jeśli nie zamierzasz wystawiać się na działanie słońca od szyi w dół.