Kosmetyki

Jakie właściwości i zastosowanie mają polimery w kosmetyce?

Jakie właściwości i zastosowanie mają polimery w kosmetyce?

Polimery, a w szczególności polisacharydy wykorzystuje się na szeroką skalę w przemyśle kosmetycznym. Stosuje się je do tworzenia formuł kosmetyków. Bez obecności polimerów, wiele środków kosmetycznych utraciłoby swoje właściwości. Czym są polimery i w składzie jakich kosmetyków można je znaleźć?

Polimery – czym są?

Polimery to zespół niejednorodnych składników różniących się od siebie zarówno budową, jak i sposobem pozyskiwania. To substancje chemiczne, które wykorzystuje się m. in. w kosmetyce i farmaceutyce. W przeważającej mierze do produkcji kosmetyków używa się polisacharydów będących cukrami złożonymi. Do najpopularniejszych polisacharydów wg informacji z portalu kosmetycznego znamiona.pl zalicza się:

  • Kwas hialuronowy, który pozyskuje się z tkanek zwierzęcych i kogucich grzebieni.
  • Skrobię i celulozę pozyskiwaną z roślin.
  • Glikogen pochodzący z wątroby zwierzęcej.
  • Alginian, który uzyskuje się z glonów i wodorostów.

Polimery w składzie kosmetyków

W kosmetyce polimery stosuje się przede wszystkim w celu zagęszczenia produktów i przedłużania ich terminu przydatności. Najczęściej do produkcji kosmetyków wykorzystuje się skrobię, którą można znaleźć w składzie pasty do zębów czy innych preparatach o żelowej konsystencji. Z kolei celulozę używa się do zagęszczania i uzyskiwania kremowej konsystencji preparatów kosmetycznych. Znajdziemy ją w m. in. w maskach i odżywkach do włosów. Równie powszechnym polimerem wykorzystywanym w przemyśle kosmetycznym jest kwas hialuronowy wykazujący właściwości łagodzące, nawilżające i ujędrniające. To jeden z podstawowych składników kremów przeciw starzeniu się skóry.