Naturalne składniki

Pachnotka zwyczajna i jej niezwykłe właściwości

Pachnotka zwyczajna i jej niezwykłe właściwości

Pachnotka zwyczajna to niezwykła roślina, która może nas zaskoczyć swoimi właściwościami. Będzie ona cennym wsparciem i dla naszego zdrowia, i dla urody. Co warto wiedzieć na jej temat? Jakie problemy można rozwiązać przy jej pomocy?

Podstawowe informacje na temat pachnotki zwyczajnej

Pachnotka zwyczajna to jednoroczna roślina pochodząca z Azji, której uprawy coraz częściej pojawiają się w Stanach Zjednoczonych oraz w innych częściach świata. Rosnące zainteresowanie tą rośliną nie powinno dziwić, gdyż jej lecznicze i kosmetyczne właściwości mogą się dla wielu z nas okazać sprawą bardzo ważną. W roślinie tej znajdują się flawonoidy, które wykazują działanie przeciwzapalne. To one w znacznej mierze decydują o tym, że z pachnotki zwyczajnej tak chętnie korzystają miłośnicy medycyny naturalnej.

Pachnotka zwyczajna – tego nie wiedziałeś

To dzięki nim roślina ta świetnie sprawdza się w walce z wolnymi rodnikami, odpowiedzialnymi za zbyt szybkie starzenie się oraz za rozwój wielu groźnych chorób. W pachnotce zwyczajnej można też znaleźć tak ważne dla ludzkiego organizmu substancje, jak antocyjany, będące cennym wsparciem dla układu krążenia, oraz katechiny, które mają rewelacyjny wpływ na odporność organizmu. Pachnotka zwyczajna zawiera też luteolinę – substancję cenioną przede wszystkim za skuteczność w walce ze stanami zapalnymi. W roślinie tej występuje również kwas rozmarynowy, który niweluje objawy alergii.

Pachnotka jest też źródłem takich substancji, jak kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 i omega-9. Są to kolejne substancje, bez których ludzki organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować.

Więcej artykułów o zdrowych i naturalnych kosmetykach znajdziesz w serwisie naswiecie.pl.

Pachnotka zwyczajna cieszy się też wielkim uznaniem jako naturalny kosmetyk

Pozyskany z niej olej świetnie regeneruje skórę i skutecznie chroni ją przed procesem starzenia się. Z pachnotki zwyczajnej można też korzystać w swej kuchni. Ta zdrowa i aromatyczna przyprawa zachwyci tych, których fascynuje kuchnia orientalna. Jej obecność bardzo chętnie uwzględniają przepisy na koreańskie sałatki warzywne czy tak znane przysmaku kuchni japońskiej, jak dania typu sushi.